Pewnie – dżinsy to najbardziej podstawowy element garderoby, który można mieszać i łączyć z niemal wszystkim. Ale czy naprawdę wiesz, jak nadać swoim dżinsom odpowiednią narrację i jak je traktować, by ta idealna para służyła Ci długo w pożądanym stanie? Dzięki tym sztuczkom, poradom i wskazówkom, które dla Ciebie przygotowaliśmy nie tylko przedłużysz żywotność swojej ulubionej pary, ale także sprawisz, że będzie ona jeszcze lepiej do Ciebie pasować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jak zadbać o dżinsy – poznaj podstawy

Przede wszystkim zapamiętaj, że Twoje dżinsy nie wymagają częstego prania. Zanim pozwolisz swojej pedantycznej stronie natury przejąć kontrolę, przeczytaj to: Twoje ukochane dżinsy blakną szybciej, a tkanina staje się słabsza przy częstym praniu. Ponadto naturalne zużycie materiału dodają charakteru Twojej parze. Tak, wbrew pozorom – czasami opłaca się nie być zbyt “porządnicką” 🙂 – oczywiście nie chodzi o to, by popaść w drugą skrajność, ale warto to mieć na uwadze: dżinsy nie lubią być często prane.   Inną niekonwencjonalną metodą na powstrzymanie zbytniego zużycia dżinsów, ale utrzymanie ich w przyjemnej czystości jest wywrócenie dżinsów na lewą stronę, oczyszczenie martwej skóry i spryskanie alkoholem, który zabija bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Oczywiście jest to dość wymyślna metoda i nie każdej fashionistce przypadnie do gustu – w tym miejscu jednak zamieszczamy ją typowo informacyjnie. Kto wie, być może też będziesz chciała wykorzystać ją na swoje dżinsy? Jednak upewnij się wcześniej, że producent nie dawał w tym kontekście przeciwwskazań.   Gdy jednak przyjdzie już czas na to, by wyprać dżinsy – koniecznie zrób to delikatnie. Najlepiej byłoby odpuścić sobie pralkę i postawić na pranie w rękach.

Ręczne pranie dżinsów – jak to zrobić dobrze?

  • odwróć dżinsy na lewą stronę,
  • użyj łagodnego detergentu z zimną wodą,
  • nie szoruj – wystarczy pozostawić je w misce na kilka godzin.

  Ta sztuczka pomaga również przedłużyć intensywność koloru dżinsów.

Plamy na ulubionych dżinsach? Tak się z nimi uporasz!

Delikatnie usuń plamy – tak, delikatnie to znów słowo klucz, jeśli chcesz by najmodniejsze dżinsy z ulubionego Butiku LaLaLa, które po długich poszukiwaniach znalazłaś tutaj https://butiklalala.pl/spodnie-jeansowe, służyły Ci jak najdłużej. Nie ma tutaj miejsca na kompromis – dlatego kategorycznie odłóż ten wybielacz! Czy wiesz, że oprócz zmiany koloru dżinsów, wybielacz powoduje niszczenie tkaniny.

Jak więc pozbyć się plamy z dżinsów bez takich agresywnych środków?

  • zetrzyj/zeskrob/usuń plamę najszybciej jak to możliwe,
  • przetrzyj łagodnym środkiem czyszczącym,
  • wytrzyj czystą szmatką.

  Jeśli jest to stara plama i szpeci Twoje ukochane dżinsy – zwilż ręcznik papierowy octem, a następnie wytrzyj nim dotknięty problemem obszar przed wrzuceniem do prania. Nie zapomnij też o właściwym sposobie suszenia, co ma największy wpływ na zachowanie fasonu dżinsów. Dlatego nigdy ich nie wykręcaj, bo stracą swój kształt. Zamiast tego umieść dżinsy w suszarce wirowej na kilka minut, a potem pozostaw do wyschnięcia na wolnym powietrzu.

Co zrobić z rozpruciem, bądź dziurą w dżinsach?

To oczywiste, że przy częstym użytkowaniu dżinsy z czasem będą się niszczyć. Jednak kiedy zobaczysz, że kolor indygo blednie i pojawiają się rozdarcia, nie wyrzucaj jeszcze swojej pary. Idź z prądem i zacznij z jeszcze większą dumą i wyobraźnią stylizować swoje dżinsy. Pamiętaj, dżins, podobnie jak wino, z czasem staje się lepszy. Tkanina staje się bardziej miękka i jest w stanie o wiele lepiej dopasowywać się do kształtu pośladków i nóg niż przy pierwszym zakupie. Poza tym, jako rasowa fashionistka powinnaś wiedzieć, że dżinsy z przetarciami, czy dziurami są dzisiaj prawdziwym modowym hitem. Prawda jest taka, że projektanci uwzględniają te elementy już na etapie tworzenia fasonów, więc de facto ta dziura na kolanie, czy przetarcie na udzie wcale nie powinny Cię drażnić, ale inspirować do stworzenia naprawdę szałowych stylizacji z tymi elementami w roli głównej.