Tkaniny zazwyczaj nie są tak drogie, jak inne materiały, ale niektóre z nich mogą być niezwykle cenne i mówimy tutaj o tak dużej wartości, że praktycznie nikt nie jest w stanie ich nabyć. Cena tkaniny zależy od jej jakości, trwałości i unikalności. Niektóre tkaniny są tak rzadkie, że na całym świecie istnieje tylko kilka sztuk, jak na przykład futra wykonane ze skór rzadkich zwierząt lub jedwabne suknie z czasów starożytnych. Jednak spokojnie, dobry sklep z tkaninami również zadowoli Cię swoją ofertą, nie będą to co prawda tkaniny antyczne, jednak wciąż takie o wysokiej jakości.

Wełna nad wełny

Jedną z najcenniejszych tkanin jest wełna kaszmirowa. Materiał ten znany jest od czasów starożytnych i był wykorzystywany przez wiele cywilizacji, w tym Rzymian i Chińczyków. Wełna kaszmirowa pochodzi od kóz żyjących w zimnych rejonach o długich zimach, gdzie za wszelką cenę muszą utrzymać ciepło, bo inaczej mogą umrzeć z powodu hipotermii. Najlepszej jakości kaszmir jest produkowany w Chinach i Mongolii, jego nabyć w Europie może być trudne, jednak jeśli znajdziesz wyjątkowy sklep z tkaninami, kto wie! .

Odwieczny jedwab

Inną wysokiej jakości tkaniną jest jedwab, który pochodzi od robaków żywiących się liśćmi morwy (ten sam pokarm, którym żywią się jedwabniki). Jedwabniki wytwarzają kokony pełne jedwabnych nici, które można rozwinąć i utkać z nich piękną odzież lub wykorzystać do produkcji wysokiej jakości dywanów. Jedwabne ubrania były noszone przez starożytnych egipskich faraonów i chińskich cesarzy.