Wybór psychoterapeuty to trudne zadanie. Jak znaleźć osobę, przy której będziesz czuł się komfortowo? Taką, która pomoże Ci pokonać Twoje lęki, problemy i inne zmartwienia? Podpowiadamy, jaki powinien być dobry psychoterapeuta.

Wybór psychoterapeuty krok po kroku

Pierwsza ważna kwestia to wykształcenie specjalisty. Szukaj osoby, której kwalifikacje potwierdzone są certyfikatami renomowanych organizacji psychoterapeutycznych. Dokładnie przeanalizuj doświadczenie specjalisty. Sprawdź, jaki zakres usług oferuje, jakie problemy rozwiązuje i jakie techniki terapeutyczne stosuje. 

Dobry psychoterapeuta potrafi uważnie słuchać, jest otwarty i przyjazny. Wie, jak sprawić, by pacjent czuł się swobodnie i bezpiecznie podczas sesji. Przed wyborem specjalisty sprawdź opinie na jego temat w internecie. 

Pamiętaj, że zbudowanie relacji opartej na zaufaniu wymaga czasu. Nie zniechęcaj się po pierwszej konsultacji. Udaj się na kilka spotkań. Dopiero później zdecyduj, czy współpraca z danym terapeutą jest dobrym wyborem. Jeśli nie, poszukaj innego. 

Stacjonarnie czy online?

Jeszcze do niedawna spotkania z psychoterapeutą odbywały się wyłącznie stacjonarnie. Dziś pacjenci mogą skorzystać z opcji konsultacji online. Największą zaletą wirtualnej terapii jest wygoda. Pacjent nie musi marnować czasu na dojazd. Ze specjalistą może rozmawiać ze swojego mieszkania – czyli miejsca, w którym czuje się najbezpieczniej.

Psychoterapia online to propozycja PsychoMedic. Klinika oferuje terapię indywidualną i grupową w formie krótko- i długoterminowej. Spotkania odbywają się przez Skype, dedykowaną platformę do wideokonsultacji lub telefon i trwają około 50-60 minut (w przypadku terapii par i rodzin nawet do 90 minut). Psychoterapeuci z PsychoMedic pracują w różnych nurtach i pomagają osobom w każdym wieku.