Bongo jest urządzeniem filtrującym używanym zazwyczaj do palenia różnych substancji ziołowych. Bongo do palenia dostępne jest we wszystkich kształtach i rozmiarach. Mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Często posiadają skomplikowane wzory lub perkolatory sprawiające, że palenie jest bardziej płynne.

 

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów bonga:

Fajka wodna

Jest to najczęściej spotykany rodzaj bonga. Składa się z komory, w której znajduje się woda, oraz rurki, która prowadzi do ustnika. Kiedy używasz fajki wodnej, dym najpierw przechodzi przez wodę i ochładza się, zanim dotrze do Twoich płuc. Ułatwia to palenie bez kaszlu i krztuszenia się dymem. Woda działa również jako filtr usuwający szkodliwe toksyny z dymu. Dlatego wielu specjalistów zaleca używanie fajki wodnej do palenia różnych ziół.

Bongo grawitacyjne

Fajki grawitacyjne zamiast wody wykorzystują ciśnienie powietrza, aby odfiltrować zanieczyszczenia z dymu przed wdychaniem go przez ustnik. Grawitacyjne bonga mają skośną szyjkę, dzięki czemu kiedy umieścisz palec na jednym końcu fajki, a następnie podniesiesz drugi koniec, powietrze zostanie wtłoczone przez materiał i do komory, gdzie zmiesza się z dymem, zanim dotrze do ustnika.