Peptydy to niewielkie związki składające się z dwóch lub więcej aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami amidowymi. Te krótkie łańcuchy aminokwasów odgrywają ważną rolę we wzroście i rozwoju komórek. Peptydy są naturalnie występującymi we wszystkich żywych organizmach substancjami chemicznymi, jednak mogą być one również sztucznie tworzone w laboratorium poprzez połączenie dwóch lub więcej aminokwasów.

Jakie są główne funkcje peptydów?

Główną funkcją peptydów jest komunikacja z komórkami. Wysyłają one sygnały do komórek poprzez proces zwany transdukcją sygnału. Różne peptydy mogą aktywować lub tłumić pewne funkcje w komórce, w tym zapalenie czy wzrost.

Peptydy – zastosowanie

Peptydy mogą być stosowane w produktach kosmetycznych do pielęgnacji skóry w celu redukcji zmarszczek i drobnych linii, wspomagania produkcji kolagenu, poprawy struktury skóry i zwiększenia jej nawilżenia. Często spotykanym zabiegiem kosmetycznym są peptydy na twarz mające na celu zachowanie młodego, świeżego wyglądu.

Istnieją tysiące różnych rodzajów peptydów. Każdy z nich ma swoją specyficzną funkcję w organizmie i każdy będzie miał inny wpływ na skórę, gdy zostanie zastosowany miejscowo jako składnik kosmetyczny.

Suplementy peptydowe są popularne także w kulturystyce, ponieważ wykazano, że pomagają budować masę mięśniową i zmniejszać masę tłuszczu. Zauważono również, że niektóre peptydy zwiększają poziom energii i poprawiają zdolności poznawcze, chociaż ten obszar jest nadal badany.