Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, siedząc przed ekranem komputera, jest upewnienie się, że ekran znajduje się na wysokości oczu. Idealny zakres wysokości monitora to 18-20 cali (46-51 cm) od miejsca, w którym siedzisz. Jeśli jesteś zbyt nisko, będziesz musiał wyciągać szyję do przodu, co może powodować napięcie mięśni i bóle głowy. Jeśli jesteś zbyt wysoko, trudniej jest czytać tekst i oczy szybko się męczą.

 

Oprócz prawidłowego ustawienia ekranu, ważne jest również robienie przerw od patrzenia na niego. Powinieneś robić 10-15 minutowe przerwy co godzinę lub więcej, a jeszcze lepiej, jeśli odbywa się to podczas naturalnej przerwy w pracy, np. przerwy na lunch. Wielogodzinne siedzenie bez oderwania się od ekranu nie przynosi nic dobrego (chyba że stosujesz odpowiednią postawę i dobre oświetlenie), ponieważ Twoje oczy będą zmęczone i nadwyrężone niezależnie od mocy soczewek, które nosisz.

 

Istnieje również kilka innych rzeczy, które mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu: dostosowanie kontrastu kolorów ekranu (użyj oprogramowania lub sprzętowych przełączników on/off), zwiększenie rozmiaru/kontrastu czcionki w razie potrzeby, regularne wycieranie monitora czystą szmatką, noszenie okularów podczas pracy przy komputerze. Więcej na temat technologii znajdziesz na stronie https://supertechnology.pl/ .