To zbytnie uproszczenie, ale weganizm to świadoma decyzja o unikaniu wszelkich produktów zwierzęcych, podczas gdy wegetarianizm to świadoma decyzja o unikaniu mięsa.

 

Jak zauważono na stronie Vegan Society (www.vegansociety.com), „Weganizm jest sposobem życia, który dąży do wykluczenia, na tyle na ile jest to możliwe i wykonalne, wszelkich form eksploatacji i okrucieństwa wobec zwierząt dla pożywienia, odzieży lub jakiegokolwiek innego celu.” Dotyczy to mięsa i ryb, produktów mlecznych, jaj, a nawet miodu. Towarzystwo Wegańskie zaznacza również, że nie promuje konkretnej diety ani stylu życia.

 

Koncepcja ta została po raz pierwszy rozpropagowana w 1944 roku przez Donalda Watsona na spotkaniu w Anglii wegetarian, którzy byli niezadowoleni z konotacji terminu wegetarianin, gdy stosowano go wobec nich. Nowy termin został przyjęty przez innych wegetarian, którzy uważali, że przemysł mleczarski i jajczarski jest wyzyskujący i okrutny, i którzy uważali, że unikanie samego mięsa nie jest wystarczające – chcieli unikać wszystkiego, co pochodzi od zwierząt.

 

(Na marginesie: wegetarianizm ma swoje korzenie w starożytnych Indiach i Grecji; starożytne pisma indyjskie poprzedzają zapisaną historię; nauki buddyjskie mówią, że ludzie nie powinni jeść mięsa, ponieważ powoduje ono cierpienie). Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/ .