Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od osoby i jej celów. Niektórzy ludzie chcą uprawiać podnoszenie ciężarów po prostu jako formę ćwiczeń, więc dla nich może nie warto w ogóle zaczynać. Jeśli jednak chcesz podejść do tego poważnie i pewnego dnia rywalizować w podnoszeniu ciężarów, to prawdopodobnie warto kupić przynajmniej kilka ciężarków.

 

Jeśli jesteś zupełnie nowy w treningu siłowym, polecam zacząć od sztangi i kilku talerzy. Sztanga to długi metalowy drążek, który utrzymuje ciężary w miejscu, którego możesz używać z niemal każdym rodzajem ciężaru (sztangi używa się zwykle z ciężarami, które są okrągłe lub mają uchwyty, jak hantle). Talerze są okrągłymi dyskami, które idą na obu końcach sztangi. Masz więc kilka opcji:

 

Kupić sztangę i talerze osobno; są one stosunkowo tanie, więc nie będą zbyt drogie. Da Ci to większą swobodę w doborze ciężarów – możesz kupić dowolny rodzaj okrągłych ciężarków w dowolnych ilościach, a następnie umieścić je na swoim drążku, tworząc własną „sztangę”.

 

Kup zestaw sztangi olimpijskiej – będzie ona dostarczana z kilkoma standardowymi talerzami (zwykle 2,5 kg lub 5 kg), co wystarczy dla początkującego, który chce rozpocząć swoją przygodę z ciężarami. Więcej o sporcie znajdziesz na stronie https://womactive.pl/ .