Podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności, która nie jest nieruchoma, istnieje ryzyko naciągnięcia lub nadwyrężenia mięśnia. Może się to zdarzyć podczas podnoszenia przedmiotu, schodzenia z niego, a nawet podczas chodzenia. Nadwyrężenia mięśni stanowią prawie połowę wszystkich urazów sportowych i powstają, gdy mięsień lub ścięgno jest rozciągnięte poza swoją zdolność do wydłużenia. To tworzy mikroskopijne łzy w mięśniach i ścięgnach i powoduje stan zapalny w całym obszarze.

 

Ryzyko wystąpienia naciągnięcia mięśnia jest niskie, jeśli podejmiesz środki zapobiegawcze przed rozpoczęciem treningu. Najważniejszym krokiem w zapobieganiu napięciom mięśni jest rozgrzewka. Dobra rozgrzewka powinna przygotować mięśnie do pracy, która będzie od nich wymagana i pomóc im uniknąć kontuzji podczas ćwiczeń. Rozgrzewka pomaga również rozluźnić mięśnie i stawy, dzięki czemu są one mniej podatne na kontuzje.

Przed wskoczeniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę, aby zwiększyć przepływ krwi do mięśni i stawów w organizmie. Krew przenosi składniki odżywcze i tlen w całym organizmie, co zwiększa poziom energii i ogólną wydajność sportową. Przepływ krwi pomaga również obniżyć tętno i zapobiega zmęczeniu podczas ćwiczeń lub zawodów. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://strongo.pl/ .